9 راه طبیعی برای افزایش سطح انرژی!

402 بازدید
08 دی 1400

چکیده مقاله

بسیاری از ما با احساس فرسودگی و خستگی در پایان روز آشنا هستیم. اگر احساس تنبلی می کنید، در بیدار ماندن مشکل دارید یا توانایی انجام کارهای خود بدون مصرف فنجانهای متعدد قهوه را ندارید، شما تنها نیستید.
ایجاد چند تغییر کوچک در برنامه روزانه شما می تواند به طور قابل توجهی بر میزان انرژی شما و بسیاری از جنبه های دیگر سالمتی شما تأثیر بگذارد.


در اینجا 9 استراتژی ساده برای افزایش سطح انرژی آورده شده است.


1 .بیشتر بخوابید!
بسیاری از افراد به علت مطالعه برای یک امتحان، استفاده از گوشی همراه، شب گذرانی و … ساعاتی را که باید در رختخواب بگذرانند، کاهش می دهند. نداشتن خواب کافی می تواند سطح انرژی شما را تخلیه کند و باعث شود روز بعد احساس بی حالی، بدخلقی و خستگی داشته باشید.
اگرچه میزان خواب مورد نیاز افراد می تواند کمی متفاوت باشد، به طور کلی متخصصان توصیه می کنند که حداقل 7 ساعت خواب در شب برای افزایش سطح انرژی و ایجاد سطح پایه سالمت مورد نیاز است.
برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که محدود کردن استفاده از وسایل الکترونیکی مانند تلفن، لپ تاپ یا تلویزیون قبل از خواب نیز می تواند به افزایش کیفیت خواب و جلوگیری از خواب آلودگی در طول روز کمک کند.

2 .استرس را کاهش دهید
افرادی که زندگی پرمشغله دارند، معمولا احساس استرس، اضطراب یا سردرگمی می کنند. استرس نه تنها می تواند آسیب جدی به سلامت جسمی و روانی شما وارد کند، بلکه با خستگی نیز ارتباط نزدیکی دارد.
آنچه را که اغلب باعث احساس استرس یا خستگی در شما می شود را در نظر بگیرید و از خود بپرسید که آیا می توانید آن را از زندگی خود حذف کنید یا خیر. اگر حذف عامل استرس زا امکان پذیر یا مطلوب نیست، بررسی کنید که چه اقداماتی می توانید انجام دهید تا استرس خود را در مورد آن موضوع در دراز مدت کاهش دهید؟
برخی علل اثبات شده استرس عبارتند از:
فشار ناشی از مسئولیت های روزمره در محل کار، مدرسه یا خانه تغییرات استرس زای ناگهانی زندگی، مانند از دست دادن شغل، جدایی، یا مواجهه با مرگ یکی از عزیزان تجربه تروما، مانند تصادف رانندگی.

در بسیاری از موارد، حذف کامل منابع استرس از زندگی شما ممکن نیست. با این حال، اگر بتوانید سطح استرس خود را کاهش دهید، می توانید به افزایش انرژی خود کمک کنید.
وقت گذاشتن برای استراحت، مطالعه یا پیاده روی از راهکارهای کاهش میزان استرس است. همچنین می توانید تکنیک های تمرکز حواس یا مدیتیشن که ممکن است اضطراب را کاهش دهد، استفاده کنید.


3 .بیشتر حرکت کنید!
ورزش منظم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی ضروری است. علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می دهند که افزودن فعالیت بدنی به برنامههای روزانهتان می تواند با خستگی مبارزه کند و سطح انرژی شما را افزایش دهد.
بر أساس نتایج یک مطالعه کوچک، دانشجویان دانشگاهی که در یک برنامه دویدن برای 3 بار در هفته به مدت 6 هفته شرکت کردند، در مقایسه با گروه کنترل، بهبود قابل توجهی در خستگی و کیفیت خواب داشتند همچنین مطالعه دیگری در کارکنان با میزان باالی خستگی کاری نشان داد که شرکت در یک برنامه تمرینی 6 هفته ای عوامل زیر را بهبود می بخشد:
خستگی عاطفی
خستگی روزانه
کیفیت خواب
عملکرد شناختی
کیفیت انجام کار
برای اینکه ورزش را در روز خود بگنجانید، سعی کنید از میز خود دور شوید و در تعطیلات قدم بزنید، به جای آسانسور از پله ها بروید یا به جای رانندگی به سمت محل کار یا مدرسه، پیاده روی کنید.


4 .اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید
سیگار می تواند بر جنبه های مختلف سلامتی تأثیر منفی بگذارد و ممکن است خطر ابتال به بیماری های مزمن متعدد را افزایش دهد. عالوه بر این، سموم موجود در دود سیگار، کارایی ریه های شما را کاهش می دهد. با گذشت زمان، می تواند میزان اکسیژن حمل شده در سراسر بدن را کاهش دهد و باعث شود احساس خستگی کنید.
اگر به طور منظم سیگار میکشید، ترک سیگار ممکن است با فواید سلامتی زیادی از جمله افزایش سطح انرژی همراه باشد.


5 .الکل را محدود کنید
نوشیدن الکل می تواند اثر آرام بخشی داشته باشد و ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی و آرامش در شما شود.
بسیاری از مردم به اشتباه بر این باورند که نوشیدن یک نوشیدنی الکلی می تواند راهی موثر برای سریعتر به خواب رفتن باشد. با این حال، نوشیدن منظم الکل قبل از خواب می تواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد الکل همچنین می تواند به عنوان یک دیورتیک عمل کند، به این معنی که تولید ادرار را افزایش می دهد. بنابراین، اگر درست قبل از خواب چند نوشیدنی بنوشید، می تواند خواب شما را با بیدار شدن در نیمه شب مختل کند اگر زمان سختی برای محدود کردن مصرف الکل خود دارید یا می خواهید حمایت بیشتری داشته باشید، برای راهنمایی بیشتر با یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارتباط بگیرید.


6 .رژیم غذایی مغذی داشته باشید!
اگر همیشه احساس خستگی، تنبلی و کم انرژی می کنید، تغییر عادات غذایی می تواند مفید باشد. پیروی از یک رژیم غذایی کامل نه تنها می تواند خطر ابتال به چندین بیماری مزمن را کاهش دهد، بلکه به طور قابل توجهی بر سطح انرژی شما تأثیر می گذارد.
انتخاب غذاهای کامل و مغذی می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را برای بهترین عملکرد خود تامین کند. از سوی دیگر، خوردن مقدار زیادی از غذاهای فرآوری شده که دارای قند و چربی بالایی هستند می تواند بر سطح انرژی و سلامت کلی شما تأثیر منفی بگذارد .
برخی از مطالعات نشان می دهد که حذف وعده های غذایی ممکن است با خستگی، اضطراب و حواس پرتی مرتبط باشد. همچنین مهم است که در طول روز به اندازه کافی غذا بخورید تا انرژی خود را تامین کنید. این به این دلیل است که محدودیت های شدید رژیم غذایی می تواند منجر به کمبود کالری و مواد مغذی ضروری مانند آهن شود که می تواند بر سطح انرژی شما تأثیر بگذارد.


7 .شکر اضافه شده را محدود کنید!
وقتی احساس خستگی می کنید، می توانید به راحتی به سراغ یک میان وعده شیرین و پر از شکر بروید. با این حال، اگرچه شکر می تواند انرژی کوتاه مدتی به شما بدهد، اما به سرعت از بین می رود و می تواند احساس خستگی بیشتری نسبت به قبل در شما ایجاد کند.
غذاهای حاوی قند باال باعث افزایش شدید سطح قند خون می شوند و به دنبال آن قند خون به شدت سقوط می کند زیرا بدن مقدار زیادی انسولین آزاد می کند تا قند را از جریان خون به سلول ها منتقل کند.جالب توجه است که افراد شرکت کننده در یک مطالعه، به هنگام مصرف ترکیبات غذایی غنی از شکر و چربی، احساس خستگی بیشتری نسبت به افراد پیروی کننده از رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات تازه می کردند.


8 .هیدراته بمانید!
نوشیدن آب کافی برای جنبه های متعدد سلامتی بسیار مهم است. به طور خاص، کم آبی می تواند تأثیر زیادی بر عملکرد مغز، خلق و خو، سطح انرژی و موارد دیگر داشته باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک نشان داد که کم آبی حاد به طور قابل توجهی خستگی و اختلال در عملکرد عضلانی را در ورزشکاران افزایش می دهد.
به عنوان یک قانون کلی، سعی کنید هر زمان که احساس تشنگی کردید، آب بنوشید تا مطمئن شوید که هیدراته می شوید. همچنین اگر بسیار فعال هستید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید، ممکن است نیاز به افزایش مصرف داشته باشید.
عالوه بر این، به خاطر داشته باشید که افراد مسن ممکن است همیشه هنگام نیاز به آب احساس تشنگی نکنند. به این ترتیب، آنها ممکن است نیاز به تلاش آگاهانه برای نوشیدن بیشتر در طول روز داشته باشند تا هیدراته بمانند.


9 .ارتباطات اجتماعی برای حفظ سلامتی بسیار مهم هستند.
در واقع، انزوای اجتماعی به خصوص با افزایش سن می تواند باعث کاهش خلق و خو و خستگی شود. برخی از تحقیقات حتی نشان می دهند که داشتن حمایت اجتماعی قوی تر میتواند با بهبود سلامت جسمی و روانی با افزایش سن همراه باشد. اگر احساس خستگی می کنید و روحیه ضعیفی دارید، سعی کنید با دوستان خود معاشرت کنید، به یک باشگاه یا کلاس بپیوندید، داوطلب شوید، یا یک سرگرمی جدید پیدا کنید که شما را به بیرون و اطراف می برد.

مطالب مرتبط

واکسیناسیون در دوران بارداری می تواند به انتقال آنتی بادی به نوزادان کمک کند

یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه نیویورک (NYU) مزایای دیگری...

خودتان را آماده کنید، زمستان در راه است!

برخی از مواد، مانند اسیدهای صورت، می توانند حساسیت به...

کروم

کروم پیکولینات چیست؟ کروم یک ماده معدنی است که به...

گذر از میانسالی به سوی سالمندی!

چگونه نیازهای تغذیه ای شما با افزایش سن تغییر می...

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
درخواست مشاوره تلفنی

    درخواست مشاوره تلفنی

    لطفا اطلاعات داخل هر فیلد را تکمیل بفرمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما
    تماس تلفنی برقرار کنند!

    تلفن تماس : 37741900 025
    ایمیل : info@kavianipharmacy.ir