گرین فیت

1438 بازدید
24 فروردین 1401

چکیده مقاله

کپسول گرین فیت که توسط شرکت باریج اسانس تولید شده است، با استفاده از ترکیب گیاهان سنتی موثر در کاهش وزن، محصولی را جهت پیشگیری از بروز اضافه وزن روانه بازار کرده است.

زنیان، رازیانه، مرزنجوش، زیره کرمانی، لاک مغسول، سداب و بوره ارمنی مواد تشکیل دهنده کپسول گرین فیت باریج به شمار می‌روند که هر یک اثر فوق‌العاده‌ای در کاهش وزن دارند. در ادامه به صورت تک به تک، به بیان تأثیرات هریک از این گیاهان در کاهش وزن می‌پردازیم.

 • زنیان: این گیاه با بهبود هضم غذا از تجمع چربی در بدن جلوگیری می‌کند و علاوه بر این در تقویت معده، رفع سوءهاضمه و بهبود یبوست نیز موثر است.
 • رازیانه: دانه های رازیانه هم با افزایش خروج ادرار و کاهش مایعات متجمع در بدن، به کاهش وزن کمک می‌کند. به همین جهت معمولاً پس از استفاده از رازیانه، پف و ورم صورت و بدن به طور قابل توجهی کم می‌شود.
 • زیره کرمانی: این ماده هم با بهبود سوخت و ساز بدن و کاهش سطح کلسترول، در کاهش وزن بسیار موثر است.
 • سداب: این گیاه سخت و همیشه سبز معمولاً در سواحل خشکی که در آن سنگ آهک موجود باشد، می‌روید و قابلیت بالایی در کمک به عدم تجمع چربی در بدن و کاهش وزن دارد.
 • بوره ارمنی: این ماده‌ی سفید، سبک و شفاف هم در لاغری و چربی سوزی، بسیار اثرگذار است.
 • لاک مغسول: لاک نخود یا دوس یا لاک مغسول نوعی شیره‌ی درختی است که از درختچه‌ای به نام Anacardiaceae گرفته می‌شود و دارای طبع گرم و خشک است. این ماده در چربی سوزی، تقویت معده، بهبود نفخ شکم، تقویت روده و سم‌زدایی بدن بسیار موثر می‌باشد.

در مطالعات مختلف در رابطه با درمان چاقی و چربی خون، اثرات گیاهان به کار رفته در این دارو به شرح ذیل به اثبات رسیده است:

1- در یک مطالعه، اثر عصاره آبی زیره کرمانی و ورزش استقامتی بر ظرفیت قلبی ریوی و سطح سرمی لیپیدها مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه ۴۰ موش هیپرکلسترولمیک در چهار گروه طبقه بندی شدند: گروه کنترل، ورزش استقامتی، زیره کرمانی و ورزش استقامتی + زیره کرمانی. طول مطالعه ۶ هفته بود و زیره کرمانی با دوز ۲۰ میلی گرم بر کیلوگرم در روز تجویز شد. نتایج این مطالعه نشان داد که ورزش استقامتی + زیره می تواند به طور معنا داری ظرفیت قلبی ریوی را افزایش دهد (p<0.001). همچنین سطح کلسترول به طور قابل توجهی در این گروه در مقایسه با گروه ورزش استقامتی و گروه کنترل کاهش یافت (p<0.05) . LDL در گروه ورزش استقامتی + زیره نسبت به گروه کنترل کاهش داشت (p<0.01). همچنین HDL در دو گروه زیره و ورزش استقامتی + زیره نسبت به گروه کنترل افزایش معناداری را نشان داد (به ترتیب p<0.001 و p<0.05). تری گلیسرید نیز در گروه زیره نسبت به سه گروه دیگر مطالعه کاهش را نشان داد (p<0.05). این مطالعه نشان داد که زیره کرمانی در کاهش لیپیدهای سرمی و افزایش ظرفیت قلبی ریوی اثر بسزایی دارد.

2- در یک مطالعه اثر عصاره هیدروالکلی گیاه مرزنجوش بر پروفایل لیپیدی در موش صحرایی نر ویستار بررسی شد. براساس نتایج این بررسی ۳۰ روزه، مصرف عصاره هیدروالکلی مرزنجوش سبب کاهش میزان کلسترول، تری­گلیسیرید و لیپوپروتئین با چگالی کم و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا در هر سه دوز مصرفی (۵۰، ۷۵ و ۱۰۰ میلی­گرم بر کیلوگرم) نسبت به گروه شاهد شده است (p<0.05). محققین نتیجه گرفتند که مرزنجوش به دلیل کاهش میزان کلسترول، تری گلیسیرید، لیپوپروتئین با چگالی کم و افزایش میزان لیپوپروتئین با چگالی بالا اثر حفاظتی در برابر بیماری­های قلبی عروقی اعمال کند.

در یک کارآزمایی بالینی کنترل­دار تصادفی، به منظور بررسی اثربخشی یک داروی گیاهی متشکل از پودر زیره سیاه، زنیان و لاک مغسول، بر روی پروفایل چربی، تعداد ۶۰ بیمار وارد مطالعه شدند. بیماران به دو گروه ۳۰ نفری تقسیم شدند. گروه آزمون ۳.۵ گرم پودر گیاهی را روزانه در دو دوز منقسم، به مدت ۴۲ روز مصرف کرد. گروه کنترل آتورواستاتین  10 را به مدت ۴۲ روز مصرف نمود، قبل و بعد از درمان، فاکتورهای هماتولوژیک و بیوشیمیایی در هر دو گروه اندازه­گیری شدند. نتایج حاکی از کاهش معنا­داری در کلسترول تام (p=0.010)، LDL (p=0.007) و افزایش معنادار HDL (p=0.027) در گروه مصرف­کننده پودر گیاهی نسبت به گروه آتورواستاتین بود.

3-در یک کارآزمایی بالینی تصادفی دوسو بیخبر که به منظور مقایسه اثر داروی گیاهی حاوی زیره، سداب، زنیان و مرزنجوش با دارونما به همراه رژیم غذایی کاهش وزن بر برخی پارامترهای بیوشیمیایی و شاخص­های تن­سنجی در افراد چاق با BMI بین ۳۰ تا ۴۰ در محدوده سنی ۲۰ تا ۵۰ سال انجام گرفت، تعداد 68 بیمار به طور تصادفی در دو گروه ۳۴ نفری تقسیم شدند. در گروه دارو بیماران روزانه ۳ گرم پودر دارو را (به صورت کپسول در سه دوز منقسم) دریافت کردند و در گروه پلاسبو نیز ۳ گرم نشاسته (به صورت کپسول در سه دوز منقسم) به مدت ۸ هفته تجویز شد. در این مطالعه وزن بیماران، شاخص BMI و پارامترهای بیوشیمیایی در ابتدا و انتهای مطالعه اندازه­گیری شد. نتایج مطالعه نشان داد که مصرف داروی لاغری علاوه بر کاهش معنی­دار وزن و توده بدنی در گروه دارو نسبت به پلاسبو، سبب کاهش مدیاتورهای التهابی TNF-α و hs-CRP در گروه دارو شده است. مکانیسم احتمالی دارو، کاهش برداشت تری‏گلیسرید توسط آدیپوسیت‌ها و کاهش رسوب چربی از طریق کاهش فعالیت آنزیم لیپوپروتئین لیپاز و استیل­کوآ دساچوراز، کاهش تمایز پره آدیپوسیت­ها از طریق کاهش بیان فاکتورهای رونویسی تنظیم­کننده آدیپوژنز از قبیل PPAR-γ و کاهش اندازه آدیپوسیت­ها از طریق افزایش فعالیت آنزیم محدود­کننده کارنیتین پالمیتوئیل ترانسفراز می­باشد. این مطالعه همچنین نشان داد که مصرف ۸ هفته­ای این فرآورده هیچ عارضه جانبی به دنبال نداشته است.

عوارض جانبی احتمالی:

احتمال ایجاد واکنش­ های حساسیتی در اثر مصرف آن وجود دارد. از آنجایی که تمام داروهای مورد استفاده در لاغری عوارض جانبی دارند، بهتر است تحت نظر پزشک یا متخصص تغذیه مصرف شوند. در صورت مصرف بیش از ۳ ماه حتما پزشک خود را مطلع سازید.

در صورت بروز علائم گرمی مزاج مانند احساس حرارت، عطش یا ادرار پررنگ، دوز دارو با نظر پزشک متخصص طب سنتی تعدیل شود.

رعایت احتیاط مصرف در طول سه ماهه اول بارداری توصیه می گردد.

مصرف این دارو در زمان شیردهی توصیه نمی شود.

روش مصرف:

روزانه ۲ الی ۳ مرتبه ، هر مرتبه ۱ الی ۲ کپسول ، نیم ساعت قبل از وعده غذایی همراه با یک لیوان آب میل شود.

مطالب مرتبط

پنج باور غلط درباره چربی ها!

برای دهه‌ها، مردم از غذاهای غنی از چربی و کلسترول...

کروم

کروم پیکولینات چیست؟ کروم یک ماده معدنی است که به...

خودتان را آماده کنید، زمستان در راه است!

برخی از مواد، مانند اسیدهای صورت، می توانند حساسیت به...

Pomega

اثرات روغن دانه انار در حفظ و ارتقاء سلامت پوست:...

محصولات مرتبط

Be the first to write a review

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 نظر

دیدگاهی ارسال نشده است!
درخواست مشاوره تلفنی

  درخواست مشاوره تلفنی

  لطفا اطلاعات داخل هر فیلد را تکمیل بفرمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما
  تماس تلفنی برقرار کنند!

  تلفن تماس : 37741900 025
  ایمیل : info@kavianipharmacy.ir